Zadzwoń do nas: 81-855-40-70, 533-356-555

ul.Cicha 1, Lubartów Zobacz na mapie

Jak prawidłowo przygotować się do badania ?

Aby uzyskać szczegółowe informacje odnośnie przygotowania pacjenta do badań należy skontaktować się z Laboratorium lub odwiedzić stornę :KLIKNIJ aby przejść do strony www.labtestonline.pl

W tym miejscu dowiecie się Państwo jak prawidłowo przygotować się do badań laboratoryjnych.

Godziny pobrania krwi: 7.00 - 9.00 rano do badań rutynowych dla zapewnienia poprawnej interpretacji wyników badań.

Rodzaj badania :

Badanie krwi

Na czczo - oznacza, że nie należy przyjmować posiłku po kolacji do rana oraz płynów rano przed badaniem (szczególnie słodkich i kawy), aby nie zaburzyć oznaczeń niektórych parametrów. Pokarm spożyty przed badaniem powoduje zmiany stężeń: glukozy, składników lipidowych, białka i innych oznaczanych parametrów. Przy badaniach obejmujšcych profil lipidowy i wątrobowy zaleca się również w dniu poprzedzajšcym badanie spożycie lekkiej kolacji do godz.18 (14 godz. dieta).

Leki - jeżeli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, pacjent powinien przyjmować leki jak zazwyczaj (można pić niewielkie ilości wody w celu przyjęcia leku doustnie).Próbki do oznaczeń poziomu leków są pobierane przed zażyciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania. W przypadku niektórych badań, np. aldosteron istotna jest również pozycja ciała i pora dnia. Do badań nie powinien przystępować pacjent po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym.

UWAGA! W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych rutynowych badań z wyjąkiem poziomu glukozy.

Badanie moczu

Do wykonania badania ogólnego moczu pobieramy pierwszą poranną próbkę - oddać bezpośrednio po spoczynku nocnym do czystego, jednorazowego pojemnika (można otrzymać w laboratorium) i opisujemy pojemnik imieniem i nazwiskiem. Nie należy pobierać moczu do analizy w trakcie krwawienia miesiącznego u kobiet. Mocz należy dostarczyć w ilośœci okrśeœlonej przez laboratorium (min. 10 ml).

Pobieranie moczu na posiew - również pobieramy pierwszą poranną próbkę, ale należy przestrzegać pewnych warunków. Pojemnik na mocz musi być sterylny (można nabyć w aptece.) Oddanie moczu musi być poprzedzone dokładnym umyciem narządów płciowych. Stosować do tego celu wodę i unikać środków odkażających. Pierwszą porcje moczu, która może być zanieczyszczona przez bakterie bytujące na błonie śœluzowej należy odrzucić, a dopiero mocz z tzw. środkowego strumienia zebrać do pojemnika. Mocz jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Mocz u małych dzieci pobiera się do specjalnych woreczków..

Badanie kału

Niewielką ilość (porcja wielkośści orzecha laskowego) materiału pobieramy do specjalnego pojemniczka zaopatrzonego w łopatkę ( można otrzymać w laboratorium) . Istotne jest, aby materiał pochodził z różnych miejsc tej samej porcji kału. Próbkę do czasu dostarczenia do laboratorium należy przechowywać lodówce.

UWAGA! Do badań mikrobiologicznych i mykologicznych należy używać jałowych pojemników a materiał dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie.

Badanie parazytologiczne Pobrać próbkę kału (3-5 ml, tzn. grudkę wielkoœści orzecha laskowego) najlepiej z miejsc zawierających śluz, krew, ropę i umieścić za pomocą szpatułki w specjalnym, jałowym pojemniku. Zamknąć natychmiast pojemnik. Opisać pojemnik: nazwisko i imię. Dostarczyć jak najszybciej do laboratorium. Badanie należy wykonać 3-krotnie w odstępie co najmniej 3 dni. Krew utajona w kale Zebrać próbkę kału do jednorazowego pojemnika za pomocą szpatułki (3-5 ml, tzn. grudkę wielkości orzecha laskowego). Zamknąć pojemnik. Opisać pojemnik: nazwisko i imię. Dostarczyć jak najszybciej do laboratorium.

Ważne Nie wykonywać badania kału w przypadku krwawiących żylaków odbytu oraz w wypadku występowania krwi w moczu. Wykonanie testu nie wymaga stosowania specjalnej diety. Alkohol, aspirynę oraz inne leki i używki mogące powodować podrażnienie żołądka i jelit należy odstawić minimalnie na 48 godzin przed wykonaniem zbiórki kału. Nie wykonywać zbiórki kału w czasie miesiączki i 3 dni po jej zakończeniu.

Badanie nasienia

Ocenę semiologiczną wykonuje się w ejakulacie po ok. czterech dniach ( jeden dzień) od ostatniej ejakulacji. Nasienie oddane drogą masturbacji bezpośrednio do naczynka należy dostarczać do laboratorium w do 1 godz. lub oddać na miejscu w specjalnym pomieszczeniu. Nasienie transportować w temperaturze ok. 37-38 oC (w przybliżeniu temp. ciała).Na wynik ma wpływ: przemęczenie, ostatnio przebyte choroby z epizodem gorączkowym spożywanie alkoholu oraz zbyt długi czas abstynencji seksualnej. Po kuracji antybiotykowej należy odczekać ok. 2 tygodnie.

Naczynko: jałowy plastikowy pojemnik na mocz.

Jakie informacje przekazać personelowi ?

Dla prawidłowej interpretacji wyniku badania laboratoryjnego jest konieczna informacja o:

Przyjmowanych lekach i preparatach witaminowych - ze względu na ich działanie farmakologiczne zmieniające stężenie substancji oznaczanej we krwi lub moczu. Ocena mikrobiologiczna również jest uzależniona od informacji o przyjmowanych antybiotykach.

Tygodniu ciąży - przypadku oznaczania poziomu hormonów płciowych, gdyż stężenie hormonów zmienia się w zależności od tygodnia ciąży

Dniu cyklu - w przypadku oznaczania poziomu hormonów płciowych, gdyż stężenie hormonów zmienia się w zależności od dnia cyklu

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty

Nasza oferta

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

OFERTA